Spousta lidí má ze změny zaměstnání strach. Tyto obavy přitom nejsou na místě. Obzvláště pokud máte zkušenosti. A pokud ne, můžete si je snadno doplnit. Na rekvalifikačních kurzech.
Co to je rekvalifikace?
Pod pojmem rekvalifikace doslova rozumíme změnu, popřípadě rozšíření současné kvalifikace. Rekvalifikační tudíž jsou vzdělávací kurzy, na jejichž konci obdržíte osvědčení o rekvalifikaci. To vám samozřejmě může otevřít dveře k novým pracovním příležitostem.
Kdo kurzy pořádá?
Kvalitní akreditované rekvalifikační kurzy v Praze a na dalších čtyřiceti místech republiky pořádá renomovaná společnost Orange Academy. Ve své nabídce má spolu s bohatou nabídkou kurzů jazykových i kurzy účetnictví, personalistiky a marketingu. Rekvalifikaci však umožňuje i kuchařům a elektrikářům.
Účetnictví, personalistika a online marketing
Velkému zájmu se těší především výuka podvojného účetnictví a mzdové evidence, při níž si účastníci osvojí jak teoretické vědomosti, tak i praktické dovednosti nutné k účtování. Absolvent kurzu bude schopen vést účetnictví malým i středním firmám. Žádané jsou i kurzy personalistiky, online marketingu či kurzy zaměřené na daňovou problematiku.
Zájem podle lokality
V nabídce však je celá řada dalších oborů včetně IT. Po rekvalifikačním kurzu se z vás může stát asistentka, účetní. Zájem o jednotlivé typy kurzů se liší v závislosti na lokalitě. Například v hlavním městě je největší zájem o kurzy zaměřené na osobní služby, získání řidičských průkazů a dovedností v sociální oblasti. Veškeré kurzy jsou samozřejmě vedeny zkušenými lektory s dlouholetou praxí. A akreditované od MŠMT.
Kolik kurzy stojí?
Desetidenní rekvalifikační kurz podvojného účetnictví či personalistiky v závislosti na lokalitě stojí mezi devíti a jedenácti tisíci korunami. Absolvovat ho může v podstatě každý, kdo o ně má zájem. A kdo si je zaplatí. Uhradit vám je ale může i zaměstnavatel či úřad práce. Za splnění několika podmínek.
Kdy kurz hradí úřad práce?
Na úhradu rekvalifikačního kurzu od úřadu práce máte nárok, když na něm jste vedeni jako uchazeč o zaměstnání. Nutná je ovšem také tzv. vstupní kvalifikace pro výkon profese, na níž se hodláte rekvalifikovat. Většinou se jedná o stupeň vzdělání. Pokud jste například vyučená kuchařka, úřad práce se vám může zdráhat proplatit v plné výši kurz zaměřený na účetnictví.
Zdravotní způsobilost a splnění účelu
Důležitá je i zdravotní způsobilost. Po fyzické i psychické stránce musíte být způsobilí danou profesi vykonávat. Dalším požadavkem je splnění účelu rekvalifikace, která by vám skutečně měla najít zaměstnání. Nepočítejte proto s proplacením kurzu v oboru, v němž je vaše šance na uplatnění minimální. Pokud však kurz hrazený úřadem práce jednou zahájíte, měli byste ho i dokončit. Pokud vás k přerušení kurzu nedonutily vážné rodinné či zdravotní důvody, budete si jej muset zaplatit sami.
Průběh kurzu
Rekvalifikační kurzy bývají desetidenní a rozvržené do dvou až třech měsíců. A jejich náplň je adekvátní předmětu danému oboru. Na rekvalifikačním kurzu Asistentka se tak naučíte psát všemi deseti a prohloubíte své znalosti v oblasti administrativy, komunikace, společenského chování a legislativy. Absolvovat kurz je možné v Praze, Olomouci, Hradci Králové, Plzni, Českých Budějovicích, Zlíně a Brně. Stejně dlouhý je i kurz zaměřený na personalistiku, tedy na obor, který v současné době zažívá pravý boom. Jen na serveru jobs.cz se jedná o druhou nejžádanější pracovní pozici. Pokud se vám zamlouvá práce s lidmi, možná právě personalistika pro vás bude ta pravá.
Jsme tam, kde jste vy