VYHLEDEJ...
PŘEHLED ŠKOL
školu / fakultu / program
přípravný kurz
učebnici
seminárku
Mapka k vyhledaní školy
Hledat:
Typ:
Kraj:
Hledaný text:
Hlavní město Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Vysočina Zlínský kraj
Fakulta:
Obor:
Text:
Fakulta:
Obor:
Text:
Typ:
Text:

Životopis a motivační dopis

Články - životopis a motivační dopis

Životopis by v ideálním případě měl být přizpůsoben každé konkrétní pracovní nabídce. Při popisu vaší dosavadní praxe totiž můžete vypíchnout činnosti, které jsou uvedeny v daném inzerátu a tím zůstat v sítu personalisty. Totéž samozřejmě platí pro motivační dopis.

Připravte si také cizojazyčné verze obou dokumentů. Nejvhodnějším formátem elektronického životopisu je doc a pdf, u jiných formátů riskujete, že je protějšek neotevře nebo je počítač vyhodnotí jako nebezpečný typ přílohy. Pozor na velikost dokumentů. Posíláte-li životopis e-mailem, ověřte si, zda skutečně dorazil a neskončil ve spamu.

Rozhodně doporučujeme vystavit životopis na některém z pracovních portálů, několikanásobně zvýšíte svou šanci – možná se budete divit, kolik firem takto najde své budoucí zaměstnance, přestože samy přímo neinzerují – například využívají služeb personální agentury. Vyplatí se také aktivovat dobře nastavené vyhledávací agenty či „psy“, abyste nepřehlédli žádný zajímavý inzerát.

Životopis by až na výjimky měl být ve strukturované podobě, graficky přehledný, obsahovat aktuální a pokud možno lichotivou :-) fotografii (pasový formát, obličej). Kromě osobních údajů nesmí chybět vzdělání. Po vzdělání seřazeném od nejvyššího uvádíme také jazykové nebo počítačové kurzy nebo semináře, případně rekvalifikace. Pracovní zkušenosti: kromě názvu firmy vypíšeme i název pozice a náplň práce, čím více souvisí s místem, na které se hlásíte, tím víc je zdůrazněte nebo rozepište. Pozor na mezery v praxi: samozřejmě bychom neměli lhát, ale ani zbytečně zdůrazňovat „díry“ typu pobytu na pracovním úřadě, přerušení studia apod. Zvlášť při dlouhodobějším výpadku se to nemusí vyplatit. Další skupinou jsou ostatní dovednosti – jazyky, PC, řidičský průkaz a další. Pokud máte písemná doporučení nebo referenční osoby z minulých zaměstnání, připište je také.

Čím vyvážit v životopise a při pohovoru nedostatek praxe:

Školní praxe, fiktivní firma v rámci školní výuky

Výsledky vlastní činnosti – plakáty na ples, zajímavý referát, výzkum

Účast v soutěžích

Výměnné pobyty, dlouhodobé zahraniční pobyty, mezinárodní brigádnické tábory nebo jiné dobrovolnické projekty

Organizace školní a mimoškolní činnosti – např. vedení oddílu, pomoc s organizací letních táborů, charita, dobrovolnické projekty, organizace sběru nebo plesu

 

Příprava na pohovor

Zjistěte co nejvíce informací k firmě a pracovní pozici. Připravte se na otázky – pravděpodobně zazní dotazy na to, co už jste dělali, proč vybíráte tuto práci a firmu, jaké máte plány, proč by měli vzít právě vás, nejlepší a nejhorší vlastnost/zážitek/, silné a slabé stránky, čeho jste dosáhli. Přizpůsobte tomu styl oblečení. Připravte si potřebné dokumenty – vytištěný životopis, doklady o vzdělání, referenční dopisy, portfolio prací a podobně. Nechoďte ani moc brzy, ani pozdě – pokud nestíháte, zavolejte a omluvte se.

Co rozhodně při pohovoru nedělat: pomlouvat učitele, bývalé zaměstnavatele, uvádět nepravdivé informace o dovednostech, zkušenostech nebo vzdělání, nedostatky v chování (hlučnost, agresivita, nevhodný oděv, žvýkání, nevypnutí mobilního telefonu apod.).

 

O kolik si říct peněz?

Pokud firma v inzerátu uvede určité rozpětí, můžete z něj vyjít. Pokud máte praxi nebo schopnosti, nestyďte si říct i o víc – samozřejmě to chce určitý realistický odhad. Srovnání platů najdete např. na http://www.platy-mzdy.cz/ http://www.platy.cz/ http://platy.prace.cz/ nebo ve statistikách MPSV http://www.mpsv.cz/ISPV.php

 

Slovníček pojmů

Assessment Center

výběr kandidáta na pracovní pozici z většího množství uchazečů. Může trvat několik hodin i celý den. Součástí jsou nejrůznější testy, sebeprezentace, zpracování případových studií či úkolů typických pro daný obor a to jak samostatně, tak i v týmu. Sledují se způsoby, jak účastníci reagují na časový stres, zda jsou schopni týmové spolupráce, jaké mají osobnostní charakteristiky a další. Podle typu pozice lze odhadnout, jaký typ člověka zřejmě firma hledá – zda dravého kariéristu, týmového hráče, analytika, atd. 
CV/Curriculum vitae životopis
Agent/hlídací pes po nastavení kritérií vyhledává a zasílá na váš e-mail pracovní nabídky
Průvodní vs. motivační dopis průvodní dopis píšeme v případě, že se nehlásíme na konkrétní pozici, obvykle u personální agentury. U konkrétní pozice nebo pokud posíláme životopis do vybrané firmy, vždy píšeme motivační dopis.
 

Odkazy

www.jobs.cz, www.monster.cz, www.prace.cz, www.sprace.cz, www.aprace.cz, www.istp.cz, www.occupationsguide.cz, www.infoabsolvent.cz,

vzor dopisu zdarma můžete stáhnout na https://seminarky.cz/Strukturovany-zivotopis-vzor-v-cestine-pro-rok-2013-3250

 

16.1.2013

Související dokumenty:Jsme tam, kde jste vy

Poradenství v přípravě ke studiu

AMOS -
KamPoMaturite.cz, s.r.o.

Dukelských hrdinů 21
170 00 Praha 7

e-mail: info@kampomaturite.cz
tel: +420 606 411 115

Zasílání novinek

Zaregistrujte se a dostávejte nejlepší nabídky jako první.

Doporučit známému
E-booky
Chci se připravit