7 tipů, jak vybrat nejlepší granule pro psa nebo kočku

PR článek MujMazlik 4 2016

Proč nestačí vzít první granule, které vám přijdou pod ruku? Bohužel složení poměrně velké většiny na trhu dostupných granulí je pro psy a kočky nevhodných. Do krmiva je přidáván velký podíl obilovin a jiných nesmyslných složek potravin, které pro masožravce nemají téměř žádnou výživovou hodnotu a jediná funkce takových složek krmiva je navýšení obsahu za účelem vydělat. Zároveň má každé zvíře odlišné nároky na specifickou skladbu potravin a je nutné dávat mu přesně to, co potřebujete. Podívejte se na 7 tipů, díky kterým získáte jasnější představu, jak vybrat nejlepší granule pro psa nebo pro kočku.

1. Výběr podle stáří zvířete

Prvním krokem, jak zúžit obrovskou nabídku různých granulí, je omezit výběr na věkovou kategorii, kam patří váš mazlíček. Kvalitní granule pro psa jsou děleny podle toho, v jaké životní etapě se pejsek nachází. Jinou potřebu živin má malé štěňátko a jiné krmivo bude potřebovat starší pes. Pomocí správného výběru krmiva podle věku zajistíte zdravý růst a vývoj štěněte nebo pokryjete denní potřebu živin dospělého psa.

2. Plemeno

Dále je možné výběr nejlepšího krmiva upravit podle toho, o jaké plemeno se jedná. Je snad jasné, že malá plemena psů nejsou cílovou skupinou u velkých granulí, které jsou primárně určeny pro velké psy. Tento rozdíl a nevhodnost je dán jednak tím, že jsou granule jiného tvaru a velikosti, ale částečně také obsahem živin a látek v krmivu.

3. Pohybová aktivita

Dále je dobré vybírat podle toho, jak hodně je váš pes nebo kočka aktivní. Pokud většinu dne tráví v klidu doma a jen jednou nebo dvakrát za den ujde krátkou vzdálenost během procházky, není nutné kupovat energetické krmivo, které je určené pro aktivní psi, kteří se věnují sportovní aktivitě i několik hodin denně. Při samotném výběru je nutné zvážit tento faktor. Jak vybírat kvalitní psí krmení podle pohybové aktivity je důležité z hlediska předcházení obezity u psů, která může výrazně snížit zdraví zvířete.

4. Zdravotní stav

Dalším důležitým hlediskem je zdravotní stav. Někteří psi by neměly konzumovat určitou složku potraviny. I u koček se mohou například vyskytovat různé alergie, kdy by měl veterinář určit vhodné stravování s správnou skladbu potravy. Jak správně krmit kočku je tedy otázka čistě individuální, ale pokud nemá žádné problémy, kvalitní krmivo jí nemůže uškodit.

5. Speciální požadavky

Speciální požadavky mohou často pramenit právě ze zdravotního stavu. Velký důraz na kvalitní krmení s obsahem přidaných vitamínů a minerálních látek by měl být kladen především v období rekonvalescence a léčby určitých zdravotních problémů, ať už zranění nebo jiných. Správná strava dokáže výrazně pomoci s léčbou nebo například zlepšit sportovní výkonnost.

6. Náročný jedinec

Kvalitní krmiva pro kočky jsou vyráběny v různých příchutí. S příchutí drůbeže, hovězího, ryb a další speciality. Někdy se může stát, že je kočka mlsná a některé krmivo jí prostě nechutná. Zkuste proto nejdřív koupit menší krmení a po otestování až pořizovat velké pytle, aby nedošlo k tomu, že pořídíte několik kilogramů něčeho, co vaše kočka nechce jíst.

7. Cenové hledisko

Posledním kritériem při výběru nejlepšího krmiva je cena. Ta by neměla být na prvním místě, ale je jasné, že hraje velkou roli. Pokud je to jenom trochu možné, snažte se najít nejlepší poměr ceny a vhodného složení. Uvidíte, že to prospěje zdraví vašeho domácího mazlíčka. Není dobré snažit se nutně co nejvíce ušetřit za cenu nízké kvality stravy, protože to může vést k rozvoji zdravotních komplikací, za které ve výsledku zaplatíte mnohem více, než za pořádné a kvalitní krmivo.

 

13.4.2016