Cena zlata je pokaždé jiná. Vybírejte si správně obchodníky s investičním zlatem

Investovat dnes do zlata je východiskem z prekérní situace, do které nás dostává rostoucí inflace. Ta se doslova vysmívá všem spořivým, ale současně konzervativním z nás. Kdo spořil, neutrácel, a současně se vyhýbal investicím, teď kouká, jak inflace doslova užírá z jeho úspor. Situaci může zachránit zlato.

Samozřejmě není zlato jako zlato. Šperky budete nakupovat zbytečně. Za finanční úspory je zapotřebí nakoupit investiční zlato. To je oblíbené především v podobě zlatých investičních slitků. Nakoupit je lze již od jednoho gramu až po zlaté cihly vážící jeden kilogram. Jinou možností jsou též investiční zlaté mince, avšak pozor, nejsou to ty numismatické. Pokud ale nepotřebujete nakupovat zcela anonymně, což výrobním číslem neoznačené zlaté investiční mince umožňují, zůstaňte raději u zlatých slitků.

Zlato skutečně není přežitek

Nejistota na akciových trzích, rostoucí inflace, nová koronavirová vlna a v dohlednu se blížící další, to vše mluví spíše proti investicím do finančních produktů. Ne však do zlata. Právě zlato je tradičně považováno za prostředek vhodný k udržení hodnoty majetku. A zdá se, že i v aktuální krizi zachrání úspory Čechů. Do zlata se ve velkém investuje i v jiných zemích. Vždy samozřejmě v té správné formě, tedy nákupem investičního zlata. Zdá se však, že Němci a Rakušané nakupují zlato levněji než Češi. Je to skutečně tak?

Co byste měli vědět o ceně zlata?

Jestliže si myslíte, že se cena zlatých slitků stanoví výhradně podle aktuální ceny zlata na komoditní burze, pletete se. Ta je sice východiskem, ne však finální cenou. Do hry vstupují další parametry cenotvorby. Připlatíte si například za kvalitního a proslulého dodavatele slitků – tedy za rafinerii a značku zlatého slitku. Pak jsou tady samotní obchodníci se zlatem. A právě u nich pozor. Pokud nechcete nakupovat zbytečně draze, rozhodně nesledujte jen cenu zlata na komoditní burze, ale i jakou cenu vám nabídnou jednotlivý obchodníciCena zlata se totiž běžně liší až o 10 %. Což je skutečně hodně. Má to nějaký reálný základ?

„Slitek ze stejné rafinérie, stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu,“ říká Pavel Trtík z e-shopu Zlate-mince.cz, který je jeden z největších specialistů na investiční zlato u nás. Ten současně provozuje čtyři kamenné prodejny, všechny v top lokalitách, a přesto nabízí jedny z nejlepších cen vůbec.

Podle Trtíka je nutné srovnávat ceny zlata u obchodníků a vybírat si takové, které mají nízké ceny, současně jsou též již dlouho na trhu. Právě nováčci mezi obchodníky se zlatem mívají horší ceny, přitom je ani nenajdete na zmíněných prestižních adresách.

Toužíte jako správní patrioti po českém zlatu?

V tomto případě neuspějete. V České republice se prodává zejména švýcarské investiční zlato. Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna. Nabídka slitků je proto u nás poměrně omezená, na rozdíl od docela pestrých cen u obchodníků.

Neodkládejte nákup zlata. Levnější nebude

Cena zlata po extrémních rekordech přirozeně poklesla a nyní se drží na ceně něco málo pod 40 000 Kč za unci. Podle odborníků však začne opět růst. Většina si myslí, že příští rok pokoří hranici 46 000 Kč za unci a překoná tak svůj historický rekord. Zlato má potenciál růstu. Jednak díky tomu, že je to tradičně silný bojovník proti inflaci, též proto, že ložiska zlata jsou před vytěžením a nová ve stejné kvalitě nejsou a pravděpodobně nebudou. Zlato je jistota majetku, který držíme v ruce. Samozřejmě opět mluvíme o investičním zlatě, ne o finančních produktech spekulujících se zlatem. Správný přístup dneška je prostě za peníze nakoupit zlaté slitky.

 

6.12.2021