Co neočekáváte, že budete na koleji potřebovat?

PR článek co neočekáváte, že budete na koleji potřebovat 10 2019

Pro mnohé znamená život na koleji první vylétnutí z hnízda, těší se na nové přátele, zážitky a především na samostatnost a na to, že si mohou dělat, co chtějí. Mnozí ale zapomínají, že tento život s sebou přináší i mnoho strastí. Jak se jim vyhnout, a co čekat od toho „samostatného“ života na vysokoškolské koleji?

Život na koleji má jistě svá pozitiva. Přátelé, noví kamarádi, neustálý ruch a dění, takže nikdy nebudete mimo dosah, odtržení od zbytku. Při nastěhování máte k dispozici v zásadě vše nutné a potřebné, o kvalitě těchto věcí ovšem rozmlouvat nebudeme. Samozřejmě, i tohle vybavení má svůj háček.

Některé věci ale na koleji nenajdete, nebo se nebudete chtít rvát s celým patrem třeba o varnou konev, proto se nikdy nevyplatí předpokládat. Raději se vybavte, jak jen můžete, a rozhodně nepředpokládejte, že si na koleji budete nějak chutněji vyvařovat a obejdete tak jídelnu. Budete rádi, že si uděláte jednou za čas míchaná vajíčka (vlastní pánev doporučujeme) nebo občas využijete toustovač na tousty – též doporučujeme vlastní.

Tak je to i s pračkou. Pokud si na kolej nadšeně vezete tři typy prášku na praní, narovinu upozorňujeme, že pračka je obvykle nedostatkovým zbožím, a jen s těmi nejostřejšími lokty se k ní dostanete. Místo prášku si s sebou přivezte spíše opravdu velký pytel na prádlo.

Základní nádobí, ať už třeba plastové se také vyplatí. V kufru se jistě najde trochu místa na příbor a talíř, protože ty v kuchyňce používat opravdu nechcete, pokud tam vůbec ještě nějaké zbyly. Za každou cenu si ale přivezte své povlečení, lůžkoviny a prostěradlo. To je obecně k dispozici jen občas, záleží kolej od koleje, ale spíše ne.

Předpokládáte, že se spolubydlícím nebudete mít problém, protože chcete jednolůžkový pokoj? Tak těch je opravdu jak šafránu, takže nejspíše budete ve dvoulůžkovém pokoji. Doporučujeme tedy pořídit i dobrá sluchátka, pokud si spolubydlící nebude lámat hlavu s hlasitostí. Alespoň psychologicky vám to dá pocit soukromí a klidu.

Nezapomeňte se ještě vybavit “záložními” věcmi, které by kolej měla poskytnout, ale obvykle chybí. To je třeba toaletní papír (v případě, že nemáte toaletu a sprchu přímo na pokoji). Jít na veřejné WC na patře bez toaletního papíru je opravdu velký risk.

Na koleji se hodí i další věci, které třeba nebudete potřebovat neustále, bez nich ovšem jen těžko přežijete. Třeba v květnu a začátkem června dokážou studenty potrápit pěkná horka, proto přemýšlejte o koupi větráku. To samé, ovšem naopak, platí v zimě. Druhá teplá deka se hodí vždycky.

 

22.10.2019