Co vše jste možná nevěděli o třídění odpadu

Zatímco například v severní Evropě snad neexistuje domácnost, která by netřídila odpad, u nás ještě stále převažuje zlozvyk naházet všechny odpadky do první popelnice. Naštěstí se o tomto problému v posledních deseti letech čím dál více mluví, třídění odpadu začíná být trendy a situace se postupně mění. Jak ji můžete pomoci zlepšit právě vy?

Pomohou barvy a kódy

Mezi odpadovými materiály v České republice zaujímá prvenství papír. Pro ten jsou vyhrazeny modré kontejnery, ovšem pozor - výjimky tvoří papír voskovaný, vícevrstvé obaly a nejrůznější hygienické potřeby. U obalových materiálů se můžete orientovat podle kódů. Papír označují recyklační symboly PAP, 20, 21 a 22.

V těsném závěsu za papírem se nachází plasty, na něž je určen žlutý kontejner. Patří sem nejen plastové lahve a kelímky, ale také igelitové sáčky, fólie a řada dalších obalových materiálů, které snadno poznáte podle označení PET, HDPE, LDPE, PP, PS, 1, 2, 4, 5 a 6 PET. Pokud jste někdy přemýšleli o tom, kam vyhodit polystyren, také ten patří mezi plasty.

Třetí místo zaujímají skleněné výrobky - ty jistě poznáte na první pohled, pro úplnost však uvedeme i jejich označení: GL, 70, 71 a 72. Úskalí zde spočívá v tom, že je třeba rozlišit sklo na čiré (bílý kontejner) a barevné (zelený kontejner). Kromě lahví a skleněného nádobí či váz sem můžete přirozeně vyhazovat i tabulové sklo.

 

Několik praktických tipů

  • Protože většinu odpadů vyprodukujete u vás doma, je dobré začít už tam a vyhradit si na tříděný odpad různé odpadkové koše, případně jiné nádoby a krabice.
  • Ne všechny suroviny patří tam, kam byste je logicky zařadili. V případě nejasností si raději informujte, jak na efektivní třídění odpadu.
  • Materiál k recyklaci musí být prázdný a pokud možno minimálně znečištěný. Kelímky s hnijícími zbytky potravin nebo znečištěné plenky tedy do barevných kontajnerů nehažte.
  • V rámci šetření prostorem je dobré plechovky, kartony a plastové nádoby před vyhozením sešlápnout.
  • Ekologická likvidace odpadu biologického původu může být prováděna i doma na zahradě pomocí kompostéru.
  • S velkými kusy nepotřebného vybavení, jako jsou pneumatiky, starý nábytek, koberce, stavební materiál, řezané větve či linoleum, si poradí ve sběrných dvorech.

Máte v třídění odpadu ještě nějaké nejasnosti? Internet je v tomto ohledu poměrně spolehlivým rádcem, raději se tedy obraťte na spolehlivý zdroj - například www.samosebou.cz.

 

 

2.11.2017