Erasmus. Co vám přinese a jak na něj?

PR článek srovnejto Erasmus 10 2019

Asi jste o něm už slyšeli a možná se rozhodujete, zda je to to pravé pro vás. Erasmus je program, díky němuž mají studenti možnost vyjet až na rok za hranice v rámci studijního pobytu nebo pracovní stáže. Na život v cizině získáte měsíční příspěvek, na vás pak bude pilně se učit a samozřejmě také poznávat jiný svět. Neseďte doma – vyberte si zemi, vyplňte formuláře, zařiďte cestovní pojištění, zabalte batoh a udělejte jedno ze svých nejlepších životních rozhodnutí.

Zjišťujte si informace

Nejdříve si na webu své školy najděte více informací o jejím zapojení do programu Erasmus a informujte o svém záměru vedoucího katedry. Předem si zjistěte co nejvíce informací o zemi, kam byste se chtěli podívat. Vyhledejte si zkušenosti ostatních studujících, třeba na sociálních sítích. Po podání přihlášky nezapomeňte uzavřít cestovní pojištění (některé školy vám ho zařídí samy automaticky, poptejte se na studijním oddělení), zarezervovat bydlení a rozloučit se na několik měsíců se současným domovem.

 

Našetřete si

Váš měsíční příspěvek se bude pohybovat od 300 do 500 euro, podle vybraného státu. Ve většině měst vám to ale k žití stačit nebude, pokryje to zhruba polovinu až třičtvrtě všech výloh. Přemýšlejte nad možností brigády v místě nebo poproste o částečné dotování rodiče. Ideální je předem si něco našetřit – úspory se budou hodit třeba na víkendové cestování a poznávání nového domova.

 

Zlepšete se v cizím jazyce

Cizí jazyk nemusíte ovládat stoprocentně – jazykové kurzy přímo od Erasmu vám hned zkraje studia pomohou. Nestojí nic, případně je jejich cena pouze symbolická. Jakmile pak začnete opravdu mluvit, poslouchat a kamarádit se s místními, vaše komunikační dovednosti se budou zlepšovat samy od sebe. A pořádně ovládat cizí jazyk, to pro vás bude do budoucna nesporná výhoda.

 

Nekonečný večírek nebo úmorné učení?

Jedni říkají, že Erasmus je jedna velká party, jiní, že dřeli každý den. Studium v zahraničí pořád zůstává studiem, budete muset samozřejmě plnit předměty, abyste získali kredity. Na druhou stranu, obory pro zahraniční studenty většinou opravdu nekladou neúměrné nároky. Důležitou složkou pobytu je samozřejmě i poznání jiné kultury, takže se nebojte, že byste na život „tam venku“ neměli čas.

 

Získáte zodpovědnost

Odjezdem z domova se pro některé změní přístup ke škole i učení. V zahraničí budete za všechny své projekty, starosti a problémy zodpovídat sám. To vás naučí samostatnosti, plánování, zodpovědnosti a trpělivosti. Tyhle vlastnosti oceníte hlavně v pozdějším životě – žádný problém nebude tak velký, abyste ho nezvládli. Kdybyste přeci jen potřebovali v cizině pomoc zvenčí, nebudete na to sami, váš studijní koordinátor bude vždy po ruce.

 

Vyjeďte do světa na zkušenou

Vyjet do světa v rámci Erasmu studenti často hodnotí jako jedno ze svých nejlepších rozhodnutí. Financovaný program je skvělý způsob, jak prožít alespoň semestr sám za sebe v neznámém prostředí se všemi plusy i mínusy. Proto se nebojte formulářů, uzávěrek a termínů – za svou odvahu získáte spoustu zkušeností, nový pohled na svět a přátele ze všech jeho koutů.

7.10.2019