Hra Krycí jména dobývá svět

fi-muni-chvatil-150

Absolvent Fakulty informatiky MU Vladimír Chvátil vymýšlí moderní deskové hry, přičemž jeho předposlední Krycí jména se prodalo asi milion kusů ve třiceti jazykových mutacích.

Jak se taková deskovka dělá?

Liší se to autor od autora a v mém případě i hru od hry. Někdy vlastnímu vývoji předchází mnoho měsíců nebo i let, kdy o hře třeba jen přemýšlím, zatímco dělám jinou práci. Vymýšlím a kombinuji různé mechanismy, které se k danému tématu hodí, představuji si, jak by se hra hrála. Teprve když mám pocit, že by to bylo fakt bezva, pustím se do vlastní práce, která obvykle zabere mnoho měsíců. Jindy je to ale naopak okamžitý nápad, který implementuji během pár dní nebo i hodin, a on prostě funguje.

Kde se berou nápady?

Kdekoliv. Asi se dá říct, že mě nejvíc inspiruje nevyužitý potenciál. Hraju třeba nějakou deskovku, ani ne moc dobrou, a řeknu si, tohle by se přece dalo udělat lépe. Nebo mě napadne, proč ještě nikdo neudělal hru s tímto tématem? Proč nikdo nezkusil zkombinovat tyto mechanismy? Když máte hry rád a hodně o nich přemýšlíte, tohle přijde už samo.

Na kom je pak testujete?

Pokud to typ hry umožňuje, nejprve testuji na sobě. Hraji ji sám se sebou obvykle ve virtuální podobě na obrazovce počítače a upravuji ji tak dlouho, dokud s ní nejsem spokojen. Je to z respektu k mým přátelům. Nechci je zneužívat na testování něčeho, o čem sám nejsem přesvědčen, že funguje. To je totiž pak další krok – vyzkoušet hru v našem klubu nebo na herních akcích nebo v poslední době také často se ženou a dětmi. Složitější hry potřebují mnoho partií. K tomu obvykle využívám digitální verzi, lépe se tak sbírají data.

Co je kritérium úspěšnosti u her? A proč tak nadchly vaše Through the Ages a právě Krycí jména?

Nejspíš musí nabídnout něco, co lidé chtějí a co tu pokud možno ještě v takové podobě nebylo. Zrovna zmíněné dva případy jsou poměrně extrémní. Through the Ages je složitá hra, která simuluje vývoj lidstva od starověku až do současnosti. Její hlavní devizou je herní systém, který je dostatečně zajímavý a variabilní, a přitom pokrývá lidskou historii od stavby pyramid až po lety do kosmu. Není lehké se ji naučit a není to rozhodně hra pro každého. Proti tomu Krycí jména mají opravdu široký záběr, líbí se skalním hráčům, ale i lidem, kteří stolní hry vůbec nehrají. Je to spíš společná aktivita. Mimochodem zrovna Krycí jména nebyla dělána se záměrem cílit na široké publikum, ale přesto měla ohromný úspěch. Tady mě lidé velmi příjemně překvapili. Nečekal jsem, že jsou obecně tak hraví.

Jak byznys s deskovkami funguje? Ptám se i s ohledem na cenu Spiel des Jahres (Hra roku), kterou jste dostal právě za Krycí jména v Německu.

V Česku je několik firem, které po světě vyhledávají ty nejlepší hry a vydávají je v češtině. Naše firma zase naopak vydává hry českých a slovenských autorů pro světový trh – primárně v angličtině, ale máme partnery i v řadě dalších zemí, kteří naše hry překládají. Krycí jména tak vyšla už ve více než třiceti jazycích. Co se týče té ceny, v Německu se jedná o hodně prestižní záležitost, skoro jako dostat filmového Oscara. Deskovky jsou tam totiž už mnoho let běžnou součástí kultury a normálně uznávanou zábavou i pro dospělé.

K čemu vám při tom všem bylo studium informatiky?

Přiznám se, že na informatiku jsem šel hlavně proto, že mi tehdy počítače přišly jako zajímavé médium pro hry. A i když už nedělám počítačové hry, programování se mi hodí jak pro vytváření virtuálních prototypů her, tak pro práci s daty při jejich vývoji.

O hrách jste na fakultě psal i svoji diplomku. Musel jste za téma hodně bojovat?

Ne, naopak. Sám mi to totiž nabídl tehdejší vedoucí katedry informatiky Tomáš Havlát, moc fajn člověk, který už bohužel mnoho let není mezi námi. Jednou za mnou a za kamarádem prostě přišel a říká: „Hele, kluci, když vy pořád děláte nějaké hry, nechcete si na to udělat i diplomovou práci?“ A bylo to.

fi-muni-chvatil

Foto: Dagmar Husárová, online.muni.cz. Zdroj: Příběh absolventa: Vladimír Chvátil vytváří hry pro celý svět. Autor Masarykova univerzita, Martina Fojtů. Muni : měsíčník Masarykovy univerzity. Dostupné na adrese https://www.online.muni.cz/absolventi/8518-pribeh-absolventa-vladimir-chvatil-vytvari-hry-pro-cely-svet pod CC BY 3.0 CZ [https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/cz/], licenční podmínky jsou dostupné na adrese http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/cz/legalcode.

Vysoká poptávka po absolventech Fakulty informatiky

O vysoké poptávce po našich absolventech svědčí jejich průměrný nástupní plat přes 45 000 Kč. Díky široké spolupráci FI MU se Sdružením průmyslových partnerů pracují budoucí programátoři na reálných projektech, čímž získávají praktické zkušenosti už během studia.

Dny otevřených dveří na FI

Jak se studuje na FI? Jak a s kterými firmami můžete spolupracovat už za studií? Které obory FI nabízí? Jak jednoduše podat přihlášku, kde budete bydlet nebo kolik bude studium stát? Prozkoumejte fakultu a zjistěte, kde se nachází právě vaše laboratoř! Dny otevřených dveří proběhnou 13. 1. a 3. 2. 2017. On-line na Facebooku 3. 1. a 25. 1. 2017. Více informací na našem webu.

Podejte si e-přihlášku teď hned!

fimuni-dod

2.1.2017