Ať už jste započali studium práv, nebo jste ve třetím ročníku na fakultě elektrotechniky, zkouškové je prostě zkouškové. Při vzpomínkách na maturitu se usmíváte, protože zatímco na střední se celá maturitní komise snažila, abyste zkoušku udělali, na vysoké se o vás nikdo nestará. A vám tedy nezbývá než se pořádně připravit.
Jak se rychle naučit na zkoušku?
Stokrát si můžete říkat, že tentokrát už doopravdy začnete včas, a stejně se to nepodaří. Nedělejte si z toho těžkou hlavu, většina studentů se učí až na poslední chvíli. Dá se to tak řešit, ale musíte se opravdu věnovat jen studiu.
Připravte si plán, pečlivě si rozvrhněte, kdy se co naučíte, a pak ho dodržujte. Pokud budete k učení přistupovat stylem, že když to nedáte, nebudete přece první, dopadne to špatně. Učte se s představou úspěšně složené zkoušky. Však proto se taky učíte, ne?
Během učení zapomeňte na všechno ostatní. Vypněte si mobil, nebo ho odneste někam daleko, zakažte si sociální sítě. Zapomeňte i na práci při studiu, o zkouškovém se prostě budete muset na chvíli všeho vzdát. Ideálně se zavřete někam, kde máte klid, a vycházejte pouze na záchod či najíst se. Po pár dnech ležení doma si budete připadat jako ochrnutí, ale nedá se nic dělat. Po zkoušce si vše vynahradíte.
Jak se chovat při zkoušce?
Většina studentů nikdy úplně 100% neumí veškerou látku. Často to ani není možné, a už vůbec ne potřebné. Zkouška je totiž hodně i o tom, jak své znalosti podáte. Jestli se umíte trochu vyjadřovat, zvládnete zkoušejícího přesvědčit, že o probíraném tématu něco víte. Kromě toho profesoři jsou také jenom lidé a mnozí z nich dokážou svou lidskou tvář i ukázat. Například Vysoká škola Praha zaručuje flexibilní přístup ke studentům. Mnohdy tedy stačí projevit o předmět zájem – třeba když se po nezdařeném testu přijdete podívat, jak jste jej napsali. Kantor si vás zapamatuje a uvidí snahu. Samozřejmě to nefunguje tak, že byste nemuseli nic umět, ale svou váhu při hodnocení to má.
Jsme tam, kde jste vy