Jak se bránit bankovním podvodům?

PR článek Creditas 10 2021

Využíváte k úhradám nákupů internetové bankovnictví? Virtuální svět je plný nástrah, kvůli kterým můžete o úspory nebo těžce vydělané peníze lehce přijít. Jak metody podvodníků, kteří se snaží získat přístupové údaje k vašemu bankovnímu účtu, rozpoznat a jak se jim bránit?

Přestože jsou dnešní bankovní systémy stále propracovanější, nedokážou zabránit zneužití platební karty za všech okolností. Internetoví zločinci jsou totiž čím dál vynalézavější a vymýšlejí rafinovanější postupy.

Aby byl váš bankovní účet před podvodníky v bezpečí, je dobré znát jejich běžné metody. Mezi nejčastější z nich patří:

Skimming – zloději umístí na bankomatu zařízení, jímž okopírují citlivé informace z magnetického proužku platební karty, kterou do bankovního automatu vložíte. Okopírované údaje pak zloději nahrají na padělek karty, kterou následně využívají, jako by byli skutečnými vlastníky účtu.

Hacking – útočníci použijí virus nebo veřejnou (nezabezpečenou) wi-fi, aby získali údaje neopatrných uživatelů, kteří se přes bezdrátovou síť přihlašují do internetového bankovnictví nebo platí kartou na internetu.

Phishing – obdrželi jste od banky e-mail, ve kterém vás neprodleně žádá o přístupové údaje k vašemu kontu? Pokud požadované informace odešlete, možná vás při kontrole účtu bude čekat nemilé překvapení. Tímto způsobem zneužívají nepoctivci důvěru zejména starších osob, které nedokážou riziko okamžitě rozpoznat a cizímu požadavku spíše vyhoví.

V ohrožení však nejsou jen osoby staršího věku: mezinárodní průzkum společnosti Kaspersky Lab odhalil, že z více než 5000 online hráčů se přes 33 % dotazovaných stalo obětí finančního podvodu.

 

Jak se nekalým praktikám bránit?

Podobným internetovým hrozbám se můžete elegantně vyhnout. Stačí dodržovat jednoduchá preventivní opatření. Máme pro vás 5 praktických tipů, jak eliminovat riziko odcizení přístupových údajů.

1. Používejte silná hesla. Volte několikamístné kombinace čísel a velkých i malých písmen. Neukládejte svá hesla na cizím prohlížeči nebo na zařízeních, které využívá větší počet osob.

 2. Citlivé údaje nikomu nesdělujte. Neposílejte přihlašovací jména a hesla kamarádům, i když jde třeba jen o přihlášení k hernímu účtu, kde máte uložené informace o své platební kartě.

3. Nastavte si vícestupňové ověření hesla. Pro přístup k účtu dnes banky požadují nejen zadání hesla, ale například i ověření pomocí PIN kódu zaslaného na mobilní telefon. V případě, že dojde k odcizení nebo úniku vašich dat, budete mít větší šanci, že vaše finance nepřijdou k úhoně.

4. Nenakupujte na internetu přes nezaheslovanou wi-fi. Po připojení k veřejně dostupné bezdrátové síti jste pro podvodníky snadnou kořistí. Platbu kartou provádějte pouze na ověřené síti.

5. Nepodléhejte lákavým e-mailovým nabídkám. Kdykoli vám neznámí odesílatelé slibují něco zadarmo, jen když kliknete na uvedený odkaz, nevěřte jim. A pokud nevyžádané nabídky dostávají i vaši (pra)rodiče, varujte je před možným nebezpečím.

Držte se výše uvedených tipů, a zloději se k vašim financím jen tak nedostanou. Ušetříte si tak spoustu času a pozdějších starostí s návštěvami banky nebo vyřizováním nové platební karty.

Zdroj obrázku: Zdroj: Pickawood, Unsplash

 

7.10.2021