Jak získat náskok před svými vrstevníky?

Jak získat náskok před svými vrstevníky?

Není novinkou, že mladí lidé dnes stále hůře shánějí dobrou práci. Proto se volba vysoké školy stala zásadním krokem na cestě k úspěchu. Studentům se neustále připomíná, že by měli během studia získat co nejvíce zkušeností a pracovat na tom, aby získali náskok před svými vrstevníky. Ale jak na to?

„Uplatnitelnost absolventů je jedním z klíčových ukazatelů kvality vysoké školy a je tak důležitá jak pro univerzitu, tak i pro samotné studenty,“ říká Iva Hauerlandová z Fakulty technologické UTB ve Zlíně. „Naše fakulta se může pyšnit uplatnitelností 97,4 %. A není to samo sebou. Základem je studenty nadchnout pro obor, který studují. Navíc v oborech, které na FT vyučujeme, je nedostatek kvalifikovaných odborníků, takže naši studenti mají velkou šanci získat zajímavou práci. Často dokonce již během studia,“ dodává.

utb-ft-laborator-400

Recept Fakulty technologické není tajný. Snaží se zde studenty dostat co nejvíce do praxe, tak aby do svého oboru odcházeli co nejlépe připraveni. K tomu slouží velké množství výzkumných projektů a také stáží, na nichž si mohou studenti přivydělat, často lépe než na běžných brigádách.

Mnohým studentům se také otevřou oči i zajímavé možnosti po vycestování na studijní pobyt do zahraničí, kam se mohou studenti snadno dostat díky programům Erasmus a Freemover. Cizina však není uzavřena ani těm, kteří by raději pracovali, jelikož je možné se dostat i na pracovní stáže do některé ze zajímavých destinací.

Nejdůležitější je ale podle Hauerlandové individuální přístup k jednotlivým studentům. „Snažíme se podporovat všechny, kteří projeví zájem o určitou oblast a umožnit jim, aby se rozvíjely jejich schopnosti i nadšení pro věc. A nezapomínáme ani na ty, kterým některé předměty nejdou tak, jak by si představovali. Proto jsme zavedli studentské doučování, které je na fakultě velmi populární a funguje i jako socializační prvek.“

utb-ft-studenti-400

Získávání přátel a kontaktů je také podstatnou částí vysokoškolského studia a ani na to se ve Zlíně nezapomnělo. Město poskytuje veškerý komfort potřebný k bohatému studentskému životu – restaurace, kluby, sportovní zařízení, ale i společenské akce a prostředí plné života. A o studentské akce není nouze ani na půdě fakulty, ať už jde o Noc vědců, Science Café, výstavy nebo třeba pikniky se zahraničními studenty.

Zkrátka se dá říct, že vhodně zvolenou školou to začíná. A pokračuje to pak úspěšným a spokojeným životem. Více o tom, jak na to, se dozvíte na laboratvor.cz.

utb-ft-budova-400

1.2.2016