Jarní únava i restart organismu: Využijte potenciál jara naplno

PR článek EUC 5 22

Změna ročního období může mít dopad na psychický i fyzický stav. Jaru je obvykle přičítána únava způsobená vyčerpáním ze zimy. Na druhé straně však přináší řadu možnosti, jak znovu dobít baterky.

Za jarní únavu může paradoxně zima

Nemusíte mít za sebou roky studií psychologie, abyste jarní únavu odhalili. Projevuje se zejména fyzickým a/nebo psychickým vyčerpáním, podrážděností, problémy se soustředěním, bolestí hlavy, kloubů a svalů a někdy také přecitlivělostí na světlo. Na vině jsou přitom neduhy předešlého, zimního období. Nižší míra slunečního záření má dopad na psychické rozpoložení a zároveň oslabuje organismus i fyzicky, protože slunce je hlavním zdrojem vitaminu D. Ten ovlivňuje nejen zdraví kostí a zubů, ale významně se podílí také na fungování imunitního systému. Jeho nedostatek spolu s dalšími okolnostmi zvyšuje v zimě riziko nachlazení a jiných zejména respiračních onemocnění, která naše tělo oslabují. Suma sumárum - na začátku jara nebýváme v nejlepší psychické ani fyzické kondici.

 

Restartujte se pohybem na slunci a správnou životosprávou

Jaro samo o sobě podává pomocnou ruku k nápravě. Sílící slunce postupně dohání, co přes zimu zameškalo, což se projevuje na našem zdravotním stavu i náladě (slunce totiž aktivuje také serotonin, hormon štěstí podílející se mj. na kvalitě spánku). Teplejší počasí umožňuje i častější pobyt na čerstvém vzduchu, který přispívá k celkové regeneraci. Pustit se můžete do venkovních sportovních aktivit, ale prospěšná je i pravidelná chůze.

 

S únavou pomáhá bojovat také správné složení jídelníčku. Strava by měla být pestrá a odlehčená. Zatímco kofein přináší pouze krátkodobý účinek, pravidelné zařazení některých vitaminů a minerálů funguje dlouhodobě. Důležitou roli hrají vitaminy skupiny B obsažené zejména v luštěninách, kvasnicích, sýrech, masu a celozrnném pečivu. Únavu odbourává i hořčík. Pro jeho doplnění obohaťte jídelníček o luštěniny, ořechy, ovesné vločky a sušené ovoce (datle, fíky, meruňky). Nezapomínejte také na dostatečný příjem tekutin. Nejvhodnějšími nápoji jsou čistá voda a neslazené čaje.

 

Příští rok lépe?

I když je jarní únava nepříjemná, upozorňuje nás, že máme trochu zpomalit a není tedy úplně na škodu (netrvá-li dlouho). Pokud se jí chcete vyhnout, dodržujte zásady zdravého životního stylu celoročně. V zimě navíc navyšte příjem vitaminů z potravin nebo vitaminových doplňků a nezapomínejte na pravidelnou pohybovou aktivitu, ačkoli se do ní možná musíte víc nutit.

 

Zdroj obrázku: unsplash.com

30.5.2022