Nabízíme vám roční akreditovaný pomaturitní kurz v Praze.
Kurz trvá od září do června (má podobně rozvržené prázdniny jako střední škola). Studuje se od pondělí do pátku čtyři hodiny denně. Máte tedy před sebou asi 760 hodin studia cizího jazyka, což je víc hodin než za celou dobu studia na střední škole! Pokud Vás cizí jazyk baví a zajímá Vás i kultura a historie dané země, máte rovněž na našem kurzu příležitost se o ní něco více dozvědět.
Vyberte si prověřenou školu s dlouhou tradicí a kvalitními učiteli, budete tak mít obrovskou šanci se v jazyce opravdu zdokonalit. Ani nejlepší učitel vám však znalosti do hlavy nedostane, pokud pro věc sami něco neuděláte.
Co tedy můžete udělat pro úspěch Vy sami? Je to velmi jednoduché:
1) Chodit do školy!
Při čtyřech hodinách výuky denně se toho ve škole probere hodně, jeden den nepřítomnosti Vám bude opravdu chybět. Druhý den se budete cítit ztracený a budete zdržovat své spolužáky, protože Vám učitel bude muset všechno znovu vysvětlit. Pokud se to stane víckrát, bude se tempo výuky stále zpomalovat. Jestliže nebudete látce rozumět, nebudete mít v kurzu dobrý pocit, začnete se nudit, přestanete dělat pokroky. Je možné, že budete muset nakonec takový kurz vzdát, přijdete tak o čas, peníze i status studenta. Přitom stačilo tak málo – chodit na výuku denně.
2) Psát domácí úkoly!
Dobrý učitel má i úkoly naplánované a promyšlené, nejsou to jen cvičení, na která ve škole nezbyl čas. Je například dobré nechat studenty v klidu domova přečíst delší text, se kterým se bude další den pracovat. V rámci domácí přípravy si mohou studenti dělat mechanická lexikálně – gramatická cvičení, která se dají lehce zkontrolovat podle klíče v učebnici. Takový dril je nezbytný, ale není nutné se mu věnovat ve škole. Čas ve škole pak můžete trávit zábavnější formou výuky.
3) Používat moderní techniku!
Moderní technika, jako jsou chytré tabule, projektory a učebnice s nimi propojené Vás mohou vtáhnout do výuky zcela novým způsobem. Navíc, k některým učebnicím už jsou připraveny aplikace do tabletu nebo chytrého telefonu, s nimiž pak můžete procvičovat slovíčka i novou gramatiku kdekoliv a příjemnou formou. Pokud si v tramvaji cestou do kina budete navíc deset minut opakovat slovíčka, budete mít další den na výuce pocit jistoty a sebevědomí. Požádejte svého lektora, ať Vám doporučí možnosti pro samostudium a e-learning.
4) Číst v cizím jazyce!
Váš učitel Vám určitě doporučí literaturu, která je vhodná pro Vaši úroveň. Můžete číst detektivní romány, červenou knihovnu i sci-fi. Můžete číst noviny a časopisy. Důležité je, abyste si zvykali v cizím jazyce vnímat text, i pokud mu doslovně nerozumíte. Musíte se do textu umět začíst.
5) Nebát se mluvit!
Mluvte v hodinách cizího jazyka co nejvíce. Nestyďte se, i když si myslíte, že Vaši spolužáci jsou v konverzaci mnohem zběhlejší. Bez tréninku se nezlepšíte nikdy. Hledejte příležitosti mluvit v cizím jazyce s cizinci i mimo výuku. Nebojte se co nejvíce mluvit na dovolené, uvidíte, že za chvíli se budete cítit úplně přirozeně a budete mít radost z nezávislosti, kterou tím získáte. Procvičujte si cizí jazyk i na ulici, když se Vás někdo zeptá na cestu. Nejsou ve Vašem městě cizinci, kteří by chtěli zlepšit češtinu? Můžete se s nimi scházet v kavárně a mluvit střídavě česky a anglicky nebo německy.
Rok pomaturitního studia Vám může dát opravdu hodně, ale musíte sami chtít a snažit se.
Hodně štěstí!
BA Kamila Dolejší, DELTA
vedoucí anglického oddělení
Ústav jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy
středisko Krystal
Jsme tam, kde jste vy