Proč je dobré umět cizí jazyk?

Možná si říkáte, že učit se v dnešní době cizí jazyk je pouze ztráta času. Jsou tu přece překladače a další technologické vychytávky… Znalost jazyků se ale stále vyplatí. V tomto článku vám představíme hned 5 důvodů proč.

1. Hledání práce

Znalost cizího jazyka jistě oceníte při hledání práce. Všichni dobře víme, že v dnešní době je angličtina nutností pro většinu pozic. Pokud ještě umíte další světový jazyk, máte velkou výhodou oproti ostatním uchazečům. Budoucího zaměstnavatele také můžete ohromit znalostí exotického jazyka.  

Nikdo nečeká, že budete jazyk umět perfektně (pokud se tedy nehlásíte na post překladatele či tlumočníka).  Nejdůležitější je nebát se mluvit. Většina firem nabízí svým zaměstnancům firemní výuku jazyků. Na těchto kurzech se pak můžete nejen zlepšovat v jazyce obecně, ale také se učit termíny a fráze z vašeho oboru. Vidíte tedy, že školou učení jazyků nekončí.

2. Možnosti v zahraničí

Pokud ovládáte cizí jazyky, otevírají se vám dveře ke spoustě příležitostí v zahraničí. Můžete například vyjet na Erasmus, nebo se účastnit stáže v cizině. Díky těmto programům se ještě víc zlepšíte v jazyce a kromě toho získáte praktické znalosti do života. Navíc se zkušenosti z ciziny dobře vyjímají v životopise.

Znalost jazyků vám také umožní budovat kariéru v zahraničí. Díky jazykům se tak můžete dostat k zajímavým pracovním nabídkám po celém světě.  

3. Cestování

Je zřejmé, že znalost jazyků je užitečná i při cestování. Pokud nechcete cestovat s cestovkou, ale na vlastní pěst, bez znalosti jazyků to půjde jen stěží. Důležité je mít alespoň základní znalost angličtiny. Samozřejmě je vhodné, pokud ovládáte i další světové jazyky – například španělštinu, nebo němčinu.

4. Lepší přístup k informacím

Díky znalosti cizích jazyků se také snáze dostanete k informacím. To se hodí jak v práci, tak i v soukromém životě. Většina oborových novinek přichází ze zahraničí, takže když umíte jazyky, budete vždy napřed. Dále také ne všechny publikace jsou přeloženy do češtiny, ale vy na to už nemusíte spoléhat.

Taktéž se znalost jazyků hodí při ověřování zpráv. Nejste totiž odkázáni pouze na česká média, ale pravdivost informace si můžete ověřit i v zahraničním tisku.

5. Kamarádi z celého světa

Zajímaví lidé žijí po celém světě. Vy s nimi můžete komunikovat pouze v případě, že umíte cizí jazyky. Pokud jste ochotni komunikovat v jiném jazyce, můžete poznat lidi ze všech koutů světa a rozšířit si tak obzory.  

Nyní vidíte, že znát jazyky se rozhodně vyplatí. Napadají vás další důvody, proč je dobré cizí jazyky umět?

 

11.10.2019