„Tam, kde teď jsem, bych bez Unicorn University nebyl,“ říká Vratislav Kalenda, zakladatel firmy Applifting

PR UU 12 2021 Kalenda

Vratislav Kalenda si po studiu založil vlastní firmu. Jaké byly jeho začátky a v čem mu škola usnadnila start? 

Svoji současnou firmu zakládal Vratislav Kalenda v roce 2014 společně s dalšími pěti studenty Unicorn University ve sklepě. Tam zůstali celý rok, dokud si programátoři nezačali stěžovat, že jim chybí okna. „Takže jsme se přestěhovali do kanceláře, která byla mnohem menší, ale aspoň tam svítilo sluníčko,“ směje se Kalenda. Vývojářská firma Applifting si za tu dobu výrazně polepšila. Dnes se svými 130 zaměstnanci sídlí v Karlíně, a nově otevřela i pobočku v Londýně.

Za úspěchem stojí nejen dobrý nápad, ale také studium na Unicorn University. „Díky unikátnímu mixu předmětů od IT a algoritmizace přes business plány až k financování a účetnictví jsem měl praktické zkušenosti a velký přesah. To mi velmi pomohlo v začátcích. Myslím, že spousta IT podnikatelů zkrachuje na tom, že sice mají dobrý nápad, ale chybí jim buď finanční gramotnost, nebo neví, jak fungují investice či základy podnikání. Ale tohle vše mě škola naučila. Tam, kde jsem, bych bez Unicorn University nebyl,“ říká. 

Škola, která kombinuje business a IT

Kalenda byl už od čtrnácti let zapálený do programování, takže bylo jasné, že jeho budoucí kroky povedou právě do oboru IT. Navíc pochází z podnikatelské rodiny, a proto hledal vysokou školu, která v sobě tohle všechno kombinuje.  „Očekával jsem, že mě škola naučí, jak se prosadit na trhu se softwarem a IT, což se povedlo,“ říká a dodává, že na škole nebyl jediný předmět, který by ho nebavil. „Na hodiny jsem chodil rád, protože jsem měl pocit, že je to skvělé know-how. Nebyla to jen teorie, ale prostě přišel vyučující a řekl, že teď budeme navrhovat systém, který bude spravovat účty pro banky, což bylo skvělé,“ vzpomíná.

Právě na škole se spojil s partou pěti lidí v čele s Filipem Kirschnerem, spoluzakladatelem firmy Applifting, který vyučoval Vývoj aplikací pro iOS. Dohromady se ale dali během praxe právě v rámci Unicorn University. „Měli jsme jednu schůzku, řekli si rozhraní a pak se dva týdny neviděli. Když jsme se znovu sešli, vše fungovalo na první dobrou, což se v softwaru opravdu často nestává,“ popisuje Kalenda. Hladká spolupráce byl hlavní důvod, proč Kalenda Kirschnera oslovil.

Jen dobrý nápad nestačí

Od té doby už za sebou mají spoustu projektů. Nejnovější a zároveň nejúspěšnější, který momentálně realizují, je implementace BankID, která umožňuje bezpečné a snadné přihlášení online pomocí bankovní identity nejen ke komunikaci s úřady, ale i v rámci peněžních transakcí či do e-shopů. To vše pomocí jediného účtu, takže se uživatelé nebudou muset registrovat zvlášť nebo si vytvářet e-mailovou adresu. „Jsme opravdu rádi, že nám byla dána důvěra postavit takhle velký systém pro 12 bank,“ říká Kalenda.

Za tím vším stojí nejen píle, ale i kvalitní příprava, kterou Unicorn University zajistila. „Myslím, že důležité je, aby ten, kdo zakládá firmu, rozuměl nejen svému řemeslu, ale i marketingu a samotnému prodeji. Řekl bych, že tyto schopnosti velmi často rozhodují o úspěchu či neúspěchu,“ říká Kalenda a dodává: „Pokud chce člověk pracovat ve vyšších manažerských pozicích, tak Unicorn University silně zvyšuje šanci, že se mu to povede.“ Obecně si myslí, že absolvent Unicorn University má ideální profil kandidáta, který by se mohl ucházet o praxi či místo ve firmě Applifting. „Momentálně hledáme hodně programátorských rolí. Kdyby k nám chtěl někdo z Unicorn University třeba na praxi, určitě bychom se tomu nebránili,“ říká.

PR článek UU 9 21

 

1.12.2021