Tři rychlé způsoby, jak se učit anglicky

Říká se, že první krok je nejtěžší.

Pokud se však rozhodnete učit se anglicky, zjistíte, že druhý krok je ještě složitější...

Udělat rozhodnutí je jednoduché. Řeknete si, že jdete na to a hotovo. Následně si však musíte vybrat, jak se učit anglicky a co vás k tomu vede. Jaké máte na to důvody, zda se ho potřebujete naučit rychle, nebo budete mít na něj dostatečné množství času? Zda potřebujete odbornou angličtinu kvůli práci, nebo vám stačí obyčejná jednoduchá turistická angličtina kvůli cestování nebo základní komunikaci se svými anglicky hovořícími přáteli?

Musíte si uvědomit, kolik do učení chcete a můžete investovat, a to nejen peněz, ale i času v případě dojíždění na kurz angličtiny. Musíte se sami sebe zeptat, jestli se vám učí lépe angličtina online v klidu domova, nebo preferujete hromadné kurzy s možností okamžité interakce se svým učitelem, případně spolužáky.

Když už víte, jak se učit anglicky, ještě přichází rozhodnutí, kde se chcete učit. Chcete se učit angličtinu v Česku, nebo byste ho raději studovali v zemi, kde se tímto jazykem přímo vypráví, abyste byli přinuceni hovořit v cizím prostředí?

 

Možnosti, jak se naučit anglicky

1. Návrat do školních lavic

Nejklasičtější klasika, jakou si jen umíme představit. V současném světě internetových technologií ne úplně nejmodernější způsob studia cizího jazyka, ale neustále hojně využíván a mnohými, hlavně staršími lidmi nejpreferovanější.

Výhody: Mnohé z takových kurzů angličtiny bývají vedeny na delší období, nemusíte se až tak moc stresovat učením. Kurz probíhá pomalu, postupně a plynule. Své znalosti můžete sdílet s lektorem a se svými spolužáky, můžete ihned navzájem komunikovat, diskutovat, vyměňovat si názory, nechat si vysvětlit věci, které jsou pro vás těžko srozumitelné a horší pochopitelné. Dobrý způsob, jak se seznámit s lidmi se stejnými nebo podobnými zálibami. Vhodné pro extroverty.

Nevýhody: Mnohé ze zmíněných výhod mohou pro někoho jiného představovat zásadní nevýhody. Například pro takového introverta, který nemá potřebu socializovat se, je taková forma studia angličtiny absolutně nevhodná. Množství překřikujících se lidí, kteří navíc nedokážou pracovat stejným tempem. Jeden chápe rychleji, druhý pomaleji. Takový kurz angličtiny může představovat i časový problém, když jste v práci nebo musíte dlouho a komplikovaně dojíždět, čímž zbytečně ztrácíte čas a stojí vás to i nemalé peníze.

2. Online kurz angličtiny

V současnosti nejrozšířenější a pravděpodobně i nejpohodlnější forma, jak se učit anglicky, je právě online kurz angličtiny.

Výhody: Sami si určujete, jakou formu online kurzu si zvolíte. Zda upřednostníte Skype (nebo jiné nástroje, jejichž prostřednictvím můžete komunikovat s člověkem na druhé straně v reálném čase), nebo se dostanete do e-systému vybrané školy, která nabízí kurzy angličtiny na internetu. Přihlásíte se pomocí jména a hesla, učíte se slovíčka, posloucháte výslovnost, Lusk jednu lekci za druhou. Na konci každé lekce vypracujete test, abyste zjistili, jak jste na tom s vědomostmi. Pokud podle testu usoudíte, že můžete pokračovat do další úrovně, budete pokračovat, pokud ne, jednoduše se vrátíte a doplníte si znalosti. Dále se pohnete až tehdy, když si budete na sto procent jisti, že danou lekci ovládáte. Celý proces učení si v podstatě regulujete sami a nejste nikým a ničím omezováni. Takový kurz je moderní, pohodlný, časově flexibilní a často i levnější než běžné kurzy.

Nevýhody: Asi jedinou nevýhodou, jak se naučit anglicky přes online kurzy, je, že prakticky nepřicházíte do styku s živým člověkem. Jste tedy značně limitován tím, že nemáte možnost komunikace a procvičování si jazykového projevu. Kurzy angličtiny přes internet jsou jako stvořené pro introverty a všechny ty, kteří mají dostatek vůle přinutit se studovat samostatně bez toho, aby je někdo neustále kontroloval a mentorem. Nejideálnější v pravidelném čase, na oblíbeném místě, tak aby učení přinášelo radost a užitek.

3. Angličtina pro samouky

Angličtina pro samouky nabízí mnohé možnosti, jak se naučit anglicky. Podle toho, jak k samostudiu přistoupíte, může jít o nejjednodušší a nejlevnější cestu, jak se učit cizí jazyky, i když někdy i nejkomplikovanější. Nebudeme nyní zohlednit online kurzy angličtiny (neboť i to je forma samostudia, ale tu jsme rozebrali výše). Spíše si pod pojmem angličtina pro samouky představíme jednu z následujících možností: učebnice angličtiny nebo CD s nahranou výslovností.

Výhody: Opravdu mimořádně levná záležitost. Zastavíte se v knihkupectví, prolistujete množství učebnic angličtiny, vyberete si buď podle recenzí nebo podle rady prodavače nebo si vezmete knihu, která vás nejvíce zaujme. A víc už neplatíte nic. Prostý kurz jednou skončí, do online kurzu vám časem zablokují přístup. Učebnici anglického jazyka můžete mít doma několik desetiletí. Učit se můžete kdykoliv a kdekoliv, knihu můžete nosit stále s sebou. Otáčet stránky, dokud se nerozpadne.

Nevýhody: Pokud nemáte opravdu dobrý důvod učit se, je těžké přinutit se do studia. Nejste limitováni ani časem, ani penězi, a tak se vám může rychle stát, že knihu si koupíte, odložíte a zvednete ji jedině tehdy, když z ní budete potřebovat utřít prach.

 

22.5.2019