Zajímavé profese s využitím jazyků (vhodné i pro absolventy)

Baví vás jazyky? Chcete své jazykové schopnosti aktivně používat každý den? Tak to jste na správném místě. V tomto článku vám totiž představíme profese, kde své jazykové znalosti můžete využít naplno.

Překladatel

Překladatelství je jako stvořené pro lidi s láskou k jazykům. Pro výkon této profese je třeba perfektní znalost jazyka – především jeho psané formy. V České republice se nejčastěji překládá z angličtiny, žádané jsou ale také překlady španělštiny, němčiny a ruštiny. U překládání nestačí umět pouze cizí jazyk, je třeba se výborně vyjadřovat i v češtině.

Většina překladatelů působí v překladatelské agentuře nebo na volné noze. Překladatelé často pracují z domu, což má své výhody i nevýhody. Člověk si například může naplánovat práci podle sebe, ale musí pro to mít silnou sebekázeň. Práce z domu může být trochu osamělá, proto je překladatelství vhodnější spíš pro introverty.

Tlumočník

Hodně lidí si myslí, že překladatelství a tlumočnictví je totéž. To ale není pravda. Zatímco překladatelé pracují s psaným textem, tlumočníci naopak pracují s mluveným slovem. Tyto profese tedy vyžadují rozdílné schopnosti. Tlumočníci samozřejmě musí mít výborný mluvený projev. Kromě toho také potřebují být pohotoví a dobře zvládat stres. Každý den jsou v kontaktu s lidmi a musí s nimi umět komunikovat.

Pokud jste odolní extroverti a máte rádi výzvy, mohlo by být tlumočnictví to pravé pro vás. Je to flexibilní a různorodá práce, při které se nikdy nebudete nudit.

Lektor jazyků

Jestliže vám tlumočnictví připadá příliš stresující, můžete se stát lektorem jazyků. Samozřejmě musíte daný jazyk ovládat na vysoké úrovni. Kromě toho je třeba mít dobré pedagogické schopnosti – umět nadchnout své žáky a motivovat je, nebo třeba vymýšlet nové formy výuky.

Lektoři většinou působí v jazykové škole nebo na volné noze. Výhodou této profese je to, že je časově flexibilní. Také je to práce poměrně různorodá, protože každý žák má jinou úroveň jazyka a vyžaduje odlišný přístup. 

Další možnosti

Jazyky můžete využít i při práci v mezinárodní firmě. V tomto případě není nezbytně nutné jazyk ovládat dokonale. Důležité je spíš to, jestli máte další znalosti a dovednosti, které daná pozice vyžaduje.

 

Zaujala vás nějaká z uvedených profesí? Tušíte, která z nich by pro vás mohla být ta pravá? 

25.11.2019