V Austrálii na studium vyděláte

Takzvané protinožce navštíví každý rok na 180 tisíc studentů z více než 80 zemí celého světa.

Studenti se vydávají do Austrálie s představou dlouhých prázdnin plných surfování, focení klokanů a přátelení s pohodovými Australany. A nabídka agentur jejich sny jen podporuje. Zájemci mohou kombinovat akvalungové potápění se studiem anglického jazyka, naučit se pilotovat airbus či strávit semestr na australské střední škole.
Z Česka a Slovenska se vydává k protinožcům každoročně okolo 1800 studentů. Patrick Kolář, majitel agentury vysílající každý rok do Austrálie 300 studentů, říká: "Zájem Čechů stále stoupá." Ti, kteří se vracejí, jsou nadšeni a Austrálii dále doporučují svým známým.
Důvodem jsou podle Koláře také nízké náklady na studium - školy jsou levnější než v Anglii, Irsku nebo USA. Dalším motivem je exotické prostředí, které však kvůli extrémním teplotám může být i nepříjemné. Mnoho českých studentů si po dokončení školy svůj pobyt prodlužuje, někteří dokonce získávají v Austrálii trvalý pobyt (permanent resident status).

Co a za kolik můžete v Austrálii studovat?

Australské jazykové školy nabízejí kurzy intenzivní angličtiny, business angličtiny, přípravu na všechny Cambridge zkoušky, přípravu na IELTS, TOEFL nebo akademickou angličtinu.
Studium jazyka lze zahájit libovolné pondělí, jen některé speciální kurzy, jako je třeba FCC (First Certificate Cambridge), začínají v konkrétní termíny (20. 9. 2004, 5. 1. 2005, 22. 3. 2005). Každý český student může počítat se slevou až 25 procent z běžného školného účtovaného studentům z jiných států. Ceny pro Čechy se pohybují okolo 200 až 230 australských dolarů týdně (AUD je zhruba 20 Kč). Výuka je většinou 25 hodin týdně. Jarka Maryšlerová, která nyní v Austrálii studuje, doporučuje vybrat si kvalitní školu.
"Na škole rozhodně nešetřete a maximálně se na studium připravte," radí. V Austrálii si lze na školu vydělat a pak se školné nezdá tak vysoké jako při pohledu z Prahy. Změnit školu jde na místě jen těžko. Jarka zažívá problémy s angličtinou. "Až na pár soukromých hodin jsem angličtinu nikdy nestudovala," přiznává. Angličtinu se sice budete v Austrálii učit, ale potřebujete ji hned po příjezdu při shánění ubytování a práce.

Školy v Sydney jsou nejlevnější

Odborná škola v Austrálii se může přirovnat k vyšší odborné škole v Česku. Forma studia je podobná s tím rozdílem, že zkoušky jsou vždy písemné. Odborné školy lze najít v celé Austrálii.
Za školné se přitom platí okolo 5000 AUD za semestr s výjimkou Syney. Velká konkurence odborných škol v tomto městě totiž udržuje ceny okolo 2000 až 2500 AUD za semestr. Na rozdílných od studijních podmínek v Česku je v Austrálii docházka do školy přizpůsobena potřebám studenta.
Výuku je možno navštěvovat pouze v ranních, odpoledních nebo večerních hodinách. Mezi běžně nabízené obory patří informační technologie, obchod a marketing, cestovní ruch, účetnictví či pečovatelství (health care).

Vysoké školy bez přijímaček

Austrálie má v současnosti 39 univerzit, z toho pouze dvě soukromé. Semestr na australské univerzitě vychází na 5000 až 6500 AUD. Na australské univerzity se nedělají přijímací zkoušky, stačí prokázat středoškolské vzdělání a dostatečné jazykové schopnosti (IELTS 6.0.).
Student může v Austrálii například pokračovat v inženýrském studiu, pokud v Česku dokončil bakalářské vzdělání, nebo dokonce zažádat o uznání předmětů, které již prokazatelně vystudoval doma.

Studentské vízum lze získat ale až ve Vídni

Český student musí před plánovaným studiem v Austrálii zažádat o studentské vízum. Musí však kvůli tomu vážit cestu až do Rakouska, protože nejblíže se studentské vízum vydává na australské ambasádě ve Vídni.
Spolu se studentským vízem získáte zároveň pracovní povolení s omezením dvacet hodin práce týdně. Toto časové omezení neplatí v době oficiálních školních prázdnin. Poplatek za studentské vízum je nyní 400 AUD (odpovídá částce 255 eur).
Podmínky pro získání studentského víza se mění v závislosti na typu školy nebo kombinaci škol, na kterých se student chystá studovat. Studentská víza se vydávají na délku vašeho kurzu, k níž se přidává jeden měsíc na prázdniny. V některých případech dostane student do pasu podmínku "NO FURTHER STAY", a nemá tak možnost na místě víza prodloužit. Tomu se lze vyhnout vhodnou kombinací kurzů.
Víza si můžete zařídit sami nebo za pomoci agentury. Je třeba dávat velký pozor právě na výběr vhodné agentury. Správně postavená žádost o studentské vízum ovlivní vaši situaci v Austrálii, jako například možnost prodloužit si vízum nebo změnit školu.

Autorka je šéfredaktorkou časopisu StudentIN

***

Kontakty na australský konzulát a ambasádu:

* Vízové informace jsou k dispozici na australském konzulátu v Praze nebo na australském velvyslanectví ve Vídni:

* Australský konzulát Solitaire Office Building Klimentská 10 110 00 Praha 1 Česká republika Tel: +420 296 578 350 - 1 Fax: +420 296 578 352 Úřední hodiny: pondělí až pátek 8.30 až 13, 14 až 17

* Australian Embassy, Immigration Department Mattiellistrasse 2 A-1040 Wien Rakousko Tel: +43 1 50 674 Fax: +43 1 513 2908 Úřední hodiny: pondělí až pátek 9 až 12.30

Seznam všech registrovaných australských škol:

http://studyinaustralia.gov.au/ /Sia/en/CourseSearch/ /searchform.htm Inzertní server pro studenty v Austrálii (ubytování, práce, bazar) www.sydneytrade.com.au Stránky Department of Immigration www.dimia.gov.au Kompletní informace ke studijním pobytům www.australiaonline.cz Education Services for Overseas Students (ESOS) http://www.dest.gov.au/esos/

Vyberte si správnou agenturu

* V České republice je v současné době okolo 60 agentur, které se zabývají studentskými pobyty v Austrálii. Většina z nich poskytuje služby v oblasti výběru školy, ubytování, zajištění studentského víza a navíc servis po příjezdu do Austrálie.

* Zajištění studentského víza a zastoupení v Austrálii bývá často kamenem úrazu. Každý, kdo poskytuje informace o vízech do Austrálie, musí být registrovaný "migration agent". To zaručuje, že informace poskytnuté tímto člověkem jsou aktuální a správné. Migration agent za vás také může žádost o víza kompletně vyřídit. Zástupci bez migration licence slouží pouze jako doručovatelé. Kromě správné přípravy víza by vám měla agentura nabídnout servis během celého vašeho pobytu v Austrálii.

* Některé agentury nejsou "migration agent" a zakrývají nedostatečnost svých služeb lacinými marketingovými triky, jako například: "Jeďte se do Austrálie osamostatnit."

* Možná uvažujete o tom, že si pobyt zařídíte sami. Domníváte se, že tak ušetříte za agenturní poplatky. Ale agentury jsou placené z provize od škol, a proto by cena měla být stejná, ať jedete s agenturou, nebo bez ní.

AUSTRALSKÁ EXOTIKA. Proslulé bílé skořepiny budovy opery v Sydney nejsou jedinou zvláštností, kterou studenti mohou mimo dobu věnovanou výuce či práci v Austrálii vidět.
11.5.2005