přečtěte si zdarma nové číslo časopisu |
Dr. Bohuslava Šenkýřová, rektorka Vysoké školy finanční a správní, prof. PhDr. Michal Klíma, M.A., CSc., rektor Metropolitní univerzity Praha, Ing. Marek Beránek, ředitel Unicorn College, doc. RNDr. Josef Benda, CSc., prorektor Bankovního institutu vysoké školy a prof. Ing. Milan Žák, CSc., rektor Vysoké školy ekonomie a managementu, odpovídali na naše otázky k soukromým vysokým školám a vývoji vysokého školství. Rozhovor si můžete přečíst také v dubnovém čísle časopisu KamPoMaturitě.CZ (zdarma si jej stáhnete zde).
Chystáte se přihlásit na vysokou školu? Rozhodně doporučujeme získat o ní co nejvíce informací. Výbornou možností je využít Dnů otevřených dveří, kde si můžete nejen prohlédnout prostory, ale především komunikovat přímo s pedagogy příslušné fakulty, kteří Vám budou osobně k dispozici. Uchazeči o studium budou seznámeni s nabídkou studijních oborů, jejich charakteristikou a studijním plánem pro akademický rok 2010/11. S sebou domů si odnesete informační brožuru nebo informační leták.
Abyste si mohli udělat co největší představu o vybrané fakultě, přiložili jsme navíc i internetové stránky každé z nich. Najdete zde veškeré potřebné podrobnosti – podmínky pro přijetí ke studiu, jak podat přihlášku, informace o přijímacím řízení apod.
Aktualizace k jednotlivým vysokým školám pravidelně provádíme v adresáři VŠ, který najdete na portále www.VysokeSkoly.com. Doporučujeme Vám uvedené stránky denně sledovat – dozvíte se mnoho podnětných, praktických a důležitých informací.
Věříme, že Vám nabízené informace budou ku prospěchu.
Program vlády České republiky podporuje větší otevřenost vysokoškolského vzdělání pro zájemce ze sociálně nižších vrstev obyvatelstva. O systému půjček byla vypracována tzv. Bílá kniha, která mimo všech změn, ke kterým by mělo za současné vlády dojít, popisuje i systém garantovaných půjček na vzdělávání. Jelikož však tento vládní návrh ještě nebyl předložen (s účinností se počítá od roku 2009), nabízíme vám současné možnosti, jak financovat své vzdělání s pomocí bankovních ústavů.
O tom, že student na VŠ musí počítat s nemalými náklady, jste si mohli přečíst ve starším článku. Náklady na bydlení, a stravu ale platí každý, a i učební pomůcky jsou potřebné na soukromé škole stejně jako na veřejné. Co tedy musí studenti zaplatit přímo za to, že studují?
Bez rozdílu školy musejí počítat s poplatkem za přijímací řízení, a také s návaznými náklady při zápisu: karty do knihovny, přehledy přihlášek, vstupní soustředění a podobně.
Jsme tam, kde jste vy